Торгова марка: що це, навіщо і як

Основні положення

     Для того щоб товари або послуги одних осіб відрізнялися від товарів і послуг інших, в сфері прав інтелектуальної власностіtimthumb з'явилося поняття «торгова марка». Це символ, слово або словосполучення, зображення, або комбінація всього перерахованого вище, які використовує їх власник для того, щоб відрізнити свої товари (послуги) від товарів (послуг) конкурентів в рамках однієї галузі. Так, торгова марка - це основний засіб індивідуалізації своєї пропозиції на ринку. Термін «торгова марка» рівнозначний термінам «знак для товарів і послуг» і «товарний знак», про що свідчить Цивільний кодекс України. При цьому в повсякденному житті для позначення торгової марки часто вживається поняття «логотип», що не зовсім точно. Логотип - це зображення, або словесна частина, виконана стилізованим, оригінальним шрифтом, або їх комбінація, яка відтворює фірмове найменування (назва підприємства). Він може повністю дублювати торгову марку або бути її частиною. У цьому сенсі цілком логічніше сприймати товарний знак (торгову марку) як більш широке і фундаментальне поняття. При цьому реєстрація логотипу має на увазі собою процедуру реєстрації торгової марки, для захисту своєї оригінальної розробки.

     З моменту подачі заявки на реєстрацію торгової марки Ви маєте право ставити поруч зі своїм знаком попереджувальне позначення "ТМ". Це означає, що розпочав діяти попередній захист.
Знак ® ставлять поруч з позначенням в тому випадку, якщо воно вже зареєстровано в якості торгової марки.

Види торгової марки

     За формою вираження торгова марка може бути:
    Словесна. Це окремі слова, словосполучення, і цілі речення (слогани). Слова можуть бути як оригінальні (вигадані), так і назви вже існуючі в мові. У словесній торговій марці не використовують образотворчих частин, але вона може бути написана незвичайним, навіть кольоровим шрифтом.

     images


   Образотворча. Це малюнки (зображення) на абсолютно різні теми. Це можуть бути різні орнаменти, зображення тварин, рослин, геометричних фігур і інших предметів, а також зображення слів в особливих формах, адже навіть шрифт може бути самостійним образотворчим елементом;

     0 82edf b11ed8fe XL

 
   Комбінована. Це поєднання образотворчої частини і слова, словосполучення, літери, цифри і т.д. Яскравим прикладом комбінованої торгової марки є, наприклад, етикетка і чорно-біла, і кольорова;

     28photo11150

 
   Об'ємна. Це тривимірні знаки. Найчастіше ними служать упаковки товарів або самі товари (оригінальна форма флакона, пляшки, печива і т.д.).

     Visual-Inspiration-3138--GenCept

 
Відповідно до Закону України «Про охорону прав на знаки для товарів і послуг» торговою маркою не може бути:
- Позначення, що імітують або зображують державні символи;
- Офіційні назви країн;
- Емблеми і назви міжнародних організацій;
- Офіційні печатки, клейма, нагороди;
- Позначення, що суперечать принципам моралі та гуманності, публічному порядку;
- Позначення, які не володіють розпізнавальною рисою (складаються із загальноприйнятих позначень послуг і товарів певного виду, з позначень, які вказують на якість, вид, склад товарів, місце їх виготовлення і т.д.);
- Позначення, які є оманливими або такими, які вводять в оману щодо послуги, товару або особи, яка провадить їх;
- Позначення, які схожі або ідентичні з раніше зареєстрованими і добре відомими торговими марками, а також фірмовими найменуваннями, що належать іншим особам;
- Назви відомих літературних творів, об'єктів в мистецтві, цитати і т.д.

Навіщо потрібна реєстрація торгової марки

     Тільки державна реєстрація торгової марки дає виключне право на неї. Тільки власник свідоцтва на торгову марку може використовувати і розпоряджатися нею на свій розсуд (наприклад, продати її або здати в оренду). На законних підставах забороняти використовувати свій товарний знак іншим особами також може тільки власник виключного права на торгову марку. Правова охорона надається тільки зареєстрованим знакам, тому оформлення торгової марки в Україні вважається обов'язковою для тих, хто бажає забезпечити собі широкі можливості для захисту своєї інтелектуальної власності (в даному випадку торгової марки). Тільки реєстрація ТМ наділяє власника ексклюзивними правами, що підтверджується свідоцтвом державного зразка.

     Основним законодавчим актом України, що регулює відносини в сфері реєстрації та використання товарних знаків, є Закон України «Про охорону прав на знаки для товарів і послуг».

Хто може бути заявником на реєстрацію товарного знака

     Правом на отримання свідоцтва, що підтверджує ексклюзивні права на торгову марку, володіє будь-яка особа (фізична / юридична), група осіб або їх правонаступники. Зареєструвати торгову марку в Україні можуть як резиденти, так і нерезиденти.
     Якщо ж заявку на один і той же або схоже позначення подали два або більше осіб, то право на отримання свідоцтва отримає заявник з більш ранньою датою подання або з більш ранньою датою пріоритету.

Який термін дії свідоцтва на торгову марку

     Реєстрація ТМ надає захист на 10 років з моменту подачі заяви. Власник торгової марки має право нескінченного продовження свідоцтва кожен раз на 10 років. Це право реалізується шляхом подачі клопотання і оплати відповідного збору, визначеного чинним законодавством.

Як зареєструвати торгову марку


     Процес реєстрації ТМ проходить в кілька етапів: подача заявки; встановлення дати її подання; формальна експертиза; експертиза по суті, винесення рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації; публікація відомостей про торгову марку та її відмітка в держреєстрі; видача свідоцтва. Середній термін реєстрації становить 12-14 місяців.
   При необхідності, можливо провести пошук на тотожність і схожість по базах зареєстрованих свідоцтв та поданих заявок. Пошук проводитися в термін до 7 днів. Проведення пошуку дає можливість бути впевненим в тому, що відмову у видачі свідоцтва на торгову марку Ви не отримаєте.                                                                                                  

Головним документом в процесі реєстрації торгової марки є заява в Укрпатент. Це цілий пакет документів, якість підготовки яких безпосередньо впливає на майбутнє торгової марки (в даному випадку мова йде не тільки про видачу або невидачу свідоцтва). У пакет документів входять:
• заява про реєстрацію знака встановленого зразка;
• зображення, на яке запитується захист;
• грамотний і повний опис знака;
• перелік послуг і товарів, для яких необхідно зареєструвати знак. Тут дуже важливо зазначити товари і послуги в суворій відповідності класів до Міжнародної класифікації товарів і послуг;
• при необхідності, документ підтверджуючий пріоритет в країні походження.

     Що б зареєструвати торгову марку в Україні, при оформленні заяви важливо врахувати безліч важливих нюансів і вимог до оформлення документів. Вся інформація, яка зазначається в заяві (наприклад, класи товарів і послуг), згодом буде відображена в свідоцтві і визначить конкретні особливості використання і захисту торгової марки.

     Як бачимо, реєстрація торгової марки - це тривалий багатошаровий процес, проведення якого дається вкрай складно простому пересічному. Доцільно доручити це завдання кваліфікованим фахівцям, які компетентні в цій сфері права.

     Компанія «TM-Patent» пропонує послуги з реєстрації торгових марок. Ми самостійно підготуємо необхідний пакет документів і подамо їх до Укрпатенту, і так само, відповімо на запити експертів. Наші фахівці будуть відслідковувати строки платежів, а також контролювати своєчасну підготовку і подачу всіх документів в рамках процедури реєстрації ТМ.

Чому «TM-Patent»?

Вартість послуг і досвід

     Захист торгової марки в Києві - не єдиний можливий варіант співпраці з нами. Ми працюємо у всіх регіонах країни. Ми пропонуємо найнижчу вартість реєстрації торгової марки в Україні. Ціна реєстрації у нас становить всього 500 грн. При цьому ми передбачаємо гнучку систему знижок для постійних клієнтів. Реєстрація торгової марки з нами - це найкращий вибір, Ви можете переконатися в цьому прямо зараз, відправивши заявку на замовлення послуги.

УВАГА!

Для наших клієнтів ми проводимо абсолютно безкоштовно пошук по зареєстрованим свідоцтвам на торговельні марки!

Google